Gra miejska – co to jest?

pogodne twarze 1 kobiety i 1 mężczyzny, trzymających przed sobą rozłożony plan miasta, zasłaniający im nosy i usta

Gra miejska co to jest?

Oślepia Cię złoty blask bijący ze skrzyni. Twoi znajomi śmiejąc się robią zdjęcia z odnalezionym skarbem. Czujesz satysfakcję ze zwycięstwa. W tle słyszysz rozmowy w różnych językach. To grupki turystów spacerujących po warszawskiej Starówce, nieświadomych, że tuż pod ich nogami ukryty był skarb. Niebo nad dachami kamienic odbija czerwony blask zachodzącego słońca.

Śnisz? Nie, właśnie wygrał_ś ze swoim zespołem główną nagrodę w grze miejskiej Skarb Starego Miasta!


Jeśli nie do końca wiesz, czym jest gra miejska i wciąż zadajesz sobie pytanie „co to jest gra miejska?”, to przeczytaj mój wpis do końca.

Do gry miejskiej potrzebujesz miejsca, uczestników i scenariusza. Załóżmy, że miejsce to obszar Starego Miasta w Warszawie, uczestnicy to 80 pracowników międzynarodowej firmy z 12 oddziałów w Europie a scenariusz oparty jest o fabułę poszukiwania Skarbu, tak jak wspomniana już gra Skarb Starego Miasta.

Czy zaczynasz czuć o co w tym chodzi?


Wiadomo, Warszawa pojawiła się w powyższym opisie z wiadomego względu 🧡, jednak wciągającą grę miejską można zrealizować również w mniejszych miejscowościach, np. miejsce to obszar Kazimierza Dolnego nad Wisłą, uczestnikami jest 20 osób działających w lokalnych instytucjach, a scenariusz to historia kryminalnej zagadki nawiązującej do wątków filmowych pt. „Kazimierz wieczorową porą”. 😉


Podsumowując, do realizacji gry miejskiej potrzebne są:

  • MIEJSCE czyli przestrzeń miasta/miejscowości: ulice, place, zaułki.
  • UCZESTNICY czyli określona grupa docelowa: dorośli, rodziny z małymi dziećmi, cudzoziemcy.
  • SCENARIUSZ czyli historia, opowieść, zasady gry, zadania do wykonania, dostosowane do grupy docelowej.


Wiesz już gdzie, z kim i o czym. Ale co to jest ta gra miejska?

Podam własną definicję. Dla mnie to zaaranżowana przygoda w mieście, ubrana w angażujący scenariusz.


W trakcie gry na podstawie otrzymanych wskazówek, uczestnicy poznają historię lub odkrywają ważne dla celu gry informacje przedstawione np. w formie zadań, ukrytych informacji.

Trasa gry wiedzie przez wybrane punkty: miejskie zaułki, albo najpopularniejsze miejsca, które mogą być ściśle powiązane ze scenariuszem faktami historycznymi. Przestrzeń miasta może być miejscem do realizacji dowolnego scenariusza, nie związanego z nim historią.

Każde wykonane zadanie przybliża do celu gry. Zadania często są zabawne, czasem  merytoryczne, z wykorzystaniem różnorodnych rekwizytów, zawierają często element szyfrowania i łamigłówek.


Rytm gry wyznacza również cel, który jest do osiągnięcia: pierwsze miejsce na mecie, zdobycie największej ilości punktów, zdobycie wszystkich poszukiwanych elementów, odnalezienie nagrody, ułożenie hasła…

Gra miejska jest doskonałym sposobem na zdobywanie wiedzy, łączenie faktów, współpracę w zespole. Jest możliwością, aby na własne miasto spojrzeć oczami turysty.

Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest, aby dobrze się bawić.


Sztywne kryteria czy dowolność?

Nie ma żadnych ścisłych wytycznych, standardów, dotyczących realizacji. Gra miejska nie musi mieć ustalonej przez Komisję Gier Miejskich konkretnej ilości punktów, obszaru czy długości trwania.

Gra miejska to nie procedura rekrutacyjna. Choć gra miejska czy też gra scenariuszowa może posłużyć jako świetne narzędzie przy rekrutacji i onboardingu pracowników (sprawdź nasz program Questing: Onboarding dla pracowników.

 

Jednak dobra gra trzyma się jednej zasady: odpowiada na potrzeby uczestników albo zamawiającego.

  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak robimy gry, na czym się opieramy, zaglądaj na nasze SM – wrzucamy tam ciekawostki z naszego zaplecza; tam będziemy informować o kolejnym wpisie na blogu.

 

Autorka: Barbara Kotarba

zbliżenie na kilka par dłoni na tle ulicy, trzymające plan miasta oraz drukowane informacje - wskazówki w grze miejskiej

Zagrajmy razem w Warszawę